Sertifikalı
Organik
Üretim

Lezzetli
Güvenli
Ürünler

Organik Üretim

“Doğal, naturel, katkısız, hormonsuz, saf, köy ürünü, çiftlikten, sağlıklı” gibi ifadelerle pazarlanması bir ürünün organik olduğu anlamına gelmez. Organik ürün; insana ve ekosisteme zararlı kimyasal girdi, katkı maddesi ve işlem/yöntem kullanılmadan üretilen ve tohumdan son tüketiciye kadar her aşamada kontrol edilerek sertifikalandırılan üründür.

Bir ürünün organik sıfatıyla satılması için T.C. Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Yönetmeliği‘ne uygun olarak üretilip, Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Organik Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları tarafından, üretici ve ürünlerin laboratuvar analizleri ile denetlenmiş, izlenebilirlik sistemi ile her aşaması kayıt altına alınıp belgelendirilmiş olması gerekir.

  • Organik ürünler pestisit içermediğinden, kimyasal gübre kullanılmadığından, GDO’lu ürün içermediğinden ve üretimden tüketime her bir aşaması denetlendiğinden sağlık için daha güvenilirdir.
  • Organik sertifikasyon organik besin maddeleri ve diğer organik tarım ürünlerinin üreticilerini kapsayan bir sertifikasyon işlemidir.

Organik ürünler endüstriyel ürünlere göre insanların bağışıklık sistemini güçlendiren çoğu hastalıklara karşı direncini artıran aktioksidanlar bakımından %20-%40 daha zengin ve sağlık için tehlike oluşturan Kadmium (Cd) bakımından %48 daha düşük değerlere sahiptir. Antibiyotikten uzak, daha fazla yağ oranı ve daha zengin besin içerikleriyle organik hayvansal ürünler daha sağlıklıdır.

Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?

En başta yer alan numara yetiştirme metodu kodudur. 4 farklı tipte olan bu kodlar şu anlamlara geliyor.

0 : Organik Tavuk

Tavuğun hem yetiştiriciliği hem de beslendiği gıdalar organiktir. Herhangi bir GDO veya kimyasal bulunmadığı için en sağlıklı yumurta budur. Tavuklar çiftlikte serbest bir şekilde gezer.


1 : Serbest Dolaşan Tavuk

Kümeslerde değil, çiftliklerde serbest gezen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Beslenmeleri ile ilgili bir kriter bulunmamaktadır.

2 : Kümeste Özgür Tavuk

Kümeste hareket eden tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Çoğunlukla katkı maddeli gıdalarla ile beslenen tavuklardan elde edilmektedir. Piyasada en yaygın olarak bulunun yumurtadır.


3: Kafes Tavuğu

Tavuk çiftliklerinde, seri üretim şeklinde genelde çok fazla hareket etmeyen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Çoğunlukla katkı maddeli gıdalarla ile beslenen tavuklardan elde edilmektedir.